Delresultat webinariet om ”Flerskiktad riskhantering: samspelet mellan preventiv och reaktiv hantering av olycksrisk med samhällsplanering som utgångspunkt” – 11 december 2025

Brandforsks delresultats webinariet om ”Flerskiktad riskhantering: samspelet mellan preventiv och reaktiv hantering av olycksrisk med samhällsplanering som utgångspunkt”

I detta webbinarium får du ta del av aktuell forskning om:

– Riskrelaterade informationsflöden mellan olika aktörer

– Hinder och möjligheter för samarbete mellan aktörer

– Likheter och skillnader i dokumentation av identifierade risker

Fokus ligger på samhällsplanering, räddningstjänst och kommunal beredskap i en svensk kontext. När samspelet fungerar utgör dessa aktörer tillsammans ett flerskiktat riskhanteringssystem som kan balansera förebyggande åtgärder med reaktiva insatser. Detta samspelade system kan bidra till mer riskinformerat beslutsfattande och stärka robustheten i den fortsatta samhällsutvecklingen. Men hur väl samspelta är vi?

Datum: 11 december 2025
Talare: Mattias Svanström, Forskarskolan